Jak přetvořit dětský pokoj na pokoj pro školáka?

Sotva se narodili a udělali první krůčky… a už je tady škola!  Všechny rodiče budoucích prvňáčků tak čeká nelehký úkol – přetvořit plně dětský pokojíček na pokoj budoucího školáka. Jak tedy upravit pokoj, aby se v něm dítě cítilo dobře? Pokoj rozdělte na tři důležité části: na učební část, místo na hraní a místo k odpočinku. Prostorný psací stůl mu postavte k oknu.

 

 

Úkolů je hned půl, když má školák dobrý psací stůl!

Nedá se nic dělat, některé hračky budou muset uvolnit místo novému králi dětského pokoje. Kvalitní psací stůl je základ a jeho výběru byste měli věnovat velkou pozornost. Co si pohlídat?

 

  • Plocha musí být dostatečně velká, aby se na ni vešlo vše potřebné, a malému rozumbradovi se u něj musí především dobře sedět.
  • Stůl má být u přirozeného zdroje světla – u okna. Nezapomeňte ani na doplňkový zdroj v podobě lampičky, která má stát tak, aby si při psaní dítě nestínilo rukou. Hlavní osvětlení dětského pokoje by mělo být útulné, takže v teplých tónech, na učení naopak zvolte lampičku se studeným světlem, které nemá tlumivé účinky.
  • Stůl musí doplňovat vyhovující židle. Zvolte ergonomickou, s nastavitelným polohováním, s opěrkou na záda (případně i na nohy), s područkami a kolečky.
  • Ujistěte se, že má stůl dostatečné množství šuplíků, nebo sežeňte organizéry a poličky. Prvňáček určitě nedostane hromadu učebnic, slovníků a doplňujících materiálů, ale schopnost třídit pomůcky a organizovat učivo ještě v životě mockrát využije. Hodí se k tomu třeba naše samolepky na šuplíky.
  • Učivo by měl mít školák na očích a po ruce. Hodit se bude nástěnka nebo magnetická tabule, na které bude rozvrh hodin a týdenních aktivit. Náš osvědčený tip: Nezapomeňte na výzdobu stěn. Plakáty udělají skvělou službu jako doplněk i nenásilné připomenutí učiva.

 

Rozdělte prostor

Barevný koberec, malý stoleček na kreslení, hračky – doteď byl pokoj jedna velká hernička. První věc, která vás nemine, bude rozdělení prostoru na 3 zóny. Pokoj by měla nově tvořit zóna na učení, hraní a na spánek. Dbejte na to, aby od sebe byly zóny alespoň vizuálně oddělené a jedna nezasahovala do druhé. Každá má totiž svá specifika a je důležité, aby se neprolínaly.

 

Nejdřív povinnosti… ale nezapomínejte na zábavu

Část pokoje pro školáka by měla zůstat prostorem pro hraní a odpočinek.Zóna na hraní se sice zmenšila, to ale neznamená, že by měl být odpočinek méně důležitý. Nechte tento kus pokoje plně v režii vašeho dítěte a pomozte mu jen s finalizací a detaily. Nezapomeňte na posezení – třeba ve formě barevného koberce, polstrované kostky, taburetu nebo sedacího pytle. Hračky pak spolu s dítětem protřiďte a ty pro nejmenší vyměňte za ty vhodné pro školáky.

 

 

Zítra je taky den

I když se malí školáci od svého nového „dospělého“ života občas odtrhávají těžko, zóna pro spánek by měla být skutečně plně vyhrazená odpočinku. Zvolte uklidňující barvy a naučte dítě, že v posteli se už nepracuje. Mozek potřebuje chvíli před spánkem „vypnout“ a není proto vhodné si ještě pod peřinou opakovat učivo. Dopřejte si chvilku na pomazlení nebo společné čtení. Na povinnosti bude dost času i další den.

 

Nástup do první třídy bývá stresující, ale nemusí, když víte, jak na to. Užijte si spolu s vaším malým školákem či školačkou přípravy na jeho velký den. Samolepky, plakát a hry od Poketa zaručují, že tenhle rok bude učení opravdu zábava!

Ideální pokoj pro školáka: prostor na učení, na hraní a na spaní