Jak připravovat dítě na první třídu? Nechte ho hrát si s abecedou

Duben se blíží a s ním i zápisy do prvních tříd. Ty předznamenávají velké změny v životě rodiny. Co od nástupu do školy očekávat a jak se na něj připravit? Co by dítě mělo umět a znát? A jak dítě nejlépe – tedy hravě a v odpovídajícím tempu – podpořit? Doporučujeme vám produkty, které jsme na základě těchto zkušeností a pro takové situace vytvořily.

 

Dítě zralé pro nástup do školy musí mít spíše dovednosti (ve fyzické, psychické, emociální a sociální oblasti) než znalosti. Důležitá je například jemná motorika, schopnost soustředit se a učit se i jednat s ostatními. Zde najdete přehled základních dovedností, tak jak je v rámci příprav pro Rámcový vzdělávací program pro předškolní vzdělávání sepsali na MŠMT. Realita je ovšem taková, že se od dětí v prvních třídách očekává minimálně to, že se budou umět samy podepsat. Mnohé děti samy o písmena projevují zájem. I proto v Poketu tvoříme pomůcky, které dětem pomohou do světa písmenek trochu nakouknout už před vstupem do školy. Při tvorbě našich vzdělávacích materiálů vycházíme z odlišných potřeb a zájmů dětí.

 

Jaké vzdělávací pomůcky se hodí zrovna pro vaše dítě?

  • Kreslí vaše dítě rádo? Tvoří? V tom případě ho/ji nechte poznávat abecedu díky sadě Dokresli si abecedu anebo v Omalovánkách s hravými úkoly. A milovníky samolepek nadchnete sadou Nalepuj a dokresluj abecedu. Princip je jednoduchý: na každou kartu s písmenkem nalepí děcka odpovídající obrázek z mozaiky samolepek. Tím si jednak procvičí jemnou motoriku a zároveň si postupně fixují vizuální podobu písmen i tu sluchovou. 
  • Zajímá se váš předškolák o písmena, ale nebaví ho/ji vlastní kreativní tvorba? V tom případě mu dejte do rukou k prozkoumávání sadu vzdělávacích kartiček.
  • Je vaše dítě spíše sociální a baví ho hry? V tom případě využijete naše pexeso nebo hru Písmenožrout.
  • Vaše dítě se o abecedu ještě nezajímá? Pořídíte mu nad psací stůl plakát s abecedou. Bude ho mít často na očích a bude nenásilně vnímat to, co ho/ji následující měsíce a roky bude dennodenně čekat. Velikou výhodou této edukativní pomůcky je to, že se jen tak neztratí a děti si na ní mohou vše snadno ověřit, kdykoliv potřebují.

 

Důležité je s dětmi také o změnách mluvit, protože těch bude poměrně hodně. Čeká je nejen ranní vstávání a pevná strukturu dne (a také velká míra přizpůsobivosti novým – pandemickým i celosvětovým – podmínkám), ale i začlenění se do nového kolektivu a prostředí. Popovídat si o těchto změnách můžete společně s dětmi nad knihou „Matylda v první třídě“, protože i Matylda a její kamarádi také prožívají svůj první rok ve škole.

 

Za Poketem stojí tři kreativní mámy

Všechny tyto produkty najdete na našem e-shopu v sekci Abeceda, resp. Knihy. Anebo se za námi stavte na Letné, kde vám rády osobně poradíme s výběrem. Náš „showroom“ je otevřen v úterý a ve čtvrtek od 9 do 17 hodin a ve středu od 9 do 13 hodin, vstup je z ulice Veletržní.